Links

Бейкінг

Що таке бейкінг?

Бейкінг (випікання) - процес утворення і підтвердження (схвалення) блоків на блокчейні Tezos. Щоб випікати блоки, необхідно взяти участь в системі Tezos Proof-of-Stake, яка вимагає мінімум 8 000 XTZ (1 рол). Чим більше XTZ у Вас є, тим вищі Ваші шанси на випічку блоків і винагороди за бейкінг.

Що таке делегування?

Якщо у користувача немає 8000 XTZ або він не бажає налаштувати обчислювальну інфраструктуру для випічки блоків, він може делегувати свої коїни бейкеру (іншими словами «делегованим особам»). Делегування дозволяє власникам коїнів (тобто «делегатам») «позичати» свої коіни бейкеру (тобто «делегованій особі»), гарантують бейкеру більш високу ймовірність обрання з метою випічки і підтвердження (схвалення) блоків. На практиці бейкери зазвичай ділять додатковий дохід, отриманий від делегованих токенів, з власником коїнів. Що важливо, цей процес фактично не передає права власності на коїни, а отже, бейкер не може витрачати або контролювати делегований йому XTZ, гарантуючи, що бейкери не можуть привласнити кошти делегованих осіб.

Що варто обрати: бейкінг чи делегування?

Самовипікання дозволяє бейкеру отримувати вищий дохід, але вимагає технічних знань і часу для налаштування бейкерів і надійного запуску ПЗ для випічки з мінімальним часом простою. Делегуючи токени Tezos, власник токена повністю уникає цього процесу, але зазвичай отримує більш низький прибуток. В поточному протоколі власники токенів з менш ніж 8 000 XTZ можуть брати участь в бейкінгу лише шляхом делегування іншому бейкерові.

Скільки можна заробити на бейкінгу і делегуванні?

Поточний протокол Tezos збільшує поставки токенів приблизно на 5,51% в перший рік (на основі постійних винагород за блок в розмірі 16 XTZ/блок і 2 XTZ/підтвердження (схвалення)).
Це означає, що якщо всі власники токенів Tezos в бейкінгу використовують всі свої токени (тобто весь запас Tezos), винагорода за бейкінг складе близько ~ 5,51% на рік. Однак, з огляду на відмінні тимчасові переваги, знання і можливості, всі власники токенів малоймовірно випікатимуть, а очікувана прибутковість бейкінгу на практиці перевищуватиме 5,51% на рік. Приклад: якщо робиться ставка в розмірі 50% від поставки токенів Tezos, винагорода за випічку складатиме близько 11% (подвійний рівень інфляції).
На практиці винагороди для власників-делегатів менші, ніж для безпосереднього бейкінга, оскільки делегати ділять лише частину своїх винагород за випікання з делегованими особами. Їх частка називається «збором»: вона коливається від 5% до 20% і залежить від бейкера.

Як обрати бейкера для делегування?

По-перше, використовуйте Baking Bad і Tezos Nodes для перегляду бейкерів. При виборі бейкера для делегування слід враховувати декілька факторів:
 1. 1.
  Збори. Який обсяг винагород зберігає бейкер?
 2. 2.
  Продуктивність/місткість. Кожен бейкер може розрахувати, скільки коїнів він в змозі прийняти, виходячи з того, скільки коїнів наразі знаходиться в його розпорядженні. Бейкер вважається «перевантаженим/понад делегованим», якщо він перевищив кількість делегувань, які може прийняти, враховуючи коїни, які в даний час знаходяться в нього.
 3. 3.
  Надійність + Реагування. Цей бейкер здійснює виплати вчасно? Цей бейкер платить правильно? Чи буде він відповідати на мої запитання про свої послуги? У багатьох бейкерів є форуми і чати, в яких вони спілкуються з делегованими особами.
 4. 4.
  Безпека. Чи надійно налаштований цей бейкер? У цього бейкера є репутація і досвід? Чи займався цей бейкер подвійним бейкінгом і чи втрачав коїни в минулому?

Матеріали з бейкінгу

Меріали розроблені TQ Tezos перекладені українською мовою Tezos Ukraine