Links

Майбутні розробки

Як зазначено нижче, докладаються зусилля для поліпшення Tezos з точки зору конфіденційності, консенсусу, масштабованості, смарт-контрактів та управління. Якщо Вам здається, що ми щось упустили, будь ласка, дайте нам знати!

Транзакции сохраняющие конфиденциальность

Транзакції в блокчейнах за замовчуванням є публічними. Компанія може не захотіти, щоб її попередні транзакції були предметом публічного запису, тому прийняття рішення про забезпечення повної приватності транзакцій є надзвичайно важливими для користувачів. Щоб впровадити транзакції зі збереження конфіденційності, розробники в екосистемі блокчейнів запропонували безліч конкуруючих рішень з різними компромісами і перевагами, такими як Bulletproofs, Ring Signatures і Zero-knowledge proofs.
zk-SNARKs
Спільнота розробників Tezos надзвичайно зацікавлена у реалізації приватних транзакцій шляхом реалізації спеціального типу доказів з нульовим знанням (Zero-knowledge proof), званого zk-SNARK. Реалізація, яка наразі досліджується, використовує ті ж схеми і довірене налаштування, що і нещодавнє оновлення Zcash «Sapling» через прив'язки OCaml до вихідних бібліотек Rust. Sapling заснований на майже оптимальному розробнику системи доказів Jens Groth і зручній для парної еліптичної кривої BLS12-381 і на порядок швидше за попередні реалізації SNARK (докладніше про Sapling читайте тут).
SNARK також набагато коротші (всього 144 байти), що може бути корисним в майбутньому для рекурсивних методів масштабування SNARK, описаних в блог-пості «Scaling Tezos» в 2017 році. Наразі цей підхід вивчається Coda Протоколом і може бути реалізований у вигляді бічного ланцюга Tezos.

Консенсус

Деякі розробники на даний момент вивчають нові алгоритми консенсусу. Вони, в свою чергу, розробляються іншими командами, щоб їх можна було включити до протоколу Tezos.
Tenderbake, Avalanche і Algorand / Dfinity стали кандидатами для майбутніх консенсусних оновлень Tezos, враховуючи здатність Tezos змінювати і оновлювати основні компоненти протоколу за допомогою процесу внесення поправок.

Tenderbake

Виникла ідея можливісті використання Tenderbake - консенсусного алгоритму, заснованого на pBFT, розробленого для відкритих ланцюгів блоків.
Обговорення пропозиції Tenderbake можна знайти тут.

Avalanche

Проект Igloo Едварда Тейта досліджує реалізацію Avalanche для Tezos.

Масштабованість

Sharding
У Корнелському університеті ведеться дослідний проект, присвячений шардингу Tezoc.

Layer 2

Рішення Layer 2 також вивчаються і пропонуються розробниками, які будують на Tezos.
Marigold
Marigold - це плазмоподібний проект, створений розробником Габріелем Альфуром. Від самого початку проект сфокусований на реалізації Minimum Viable Plasma - Мінімально Життєздатній Плазмі (на основі UTXO, що дозволяє передачу активів), але планує додати конфіденційність (наприклад, за допомогою гомоморфного шифрування за протоколом AZTEC) і стати менш або зовсім не інтерактивним через рівень стимулювання, канали стану або рекурсивні zk-snarkи (а-ля протокол Coda).
Разом з Marigold розробляється нова мова смарт- контрактів.
Velos (TezTech)
Velos - плазмоподібний проект під керівництвом Стівена Ендрюса, розробляється TezTech.

Випадковість

Обидва PVSS і VDFs розглядалися як способи поліпшення випадковості в Tezos.
Публічно Перевірюване Розділення Секрету (Publicly Verifiable Secret Sharing, PVSS)
  • Методи розділення секрету поширюють його серед групи учасників. Кожній людині виділяється частка секрету. У PVSS розповсюджувач секретних повідомлень публікує публічні докази (public proof), що підтверджують дійсність частки секрету. Це може бути використано для посилення випадковості і мінімізації упередженості при виборі лідера і/або комітету в контексті proof-of-stake
  • Реалізацію PVSS для Tezos можна знайти тут, а також його пояснення
Функція перевірюваної затримки (Verifiable Delay Function, VDF)
Нові криптографічні методи, такі як VDF (Функція перевірюваної затримки), обговорювалися як спосіб поліпшення випадковості на Tezos. Це важливо, тому що вибір бейкера на Tezos залежить від випадковості. Чим вища випадковість, тим складніше «розіграти» алгоритм консенсусу, або для того, щоб забезпечити надлишковий прибуток іншим бейкерам, або для більш загального порушення роботи мережі.
Ведуться дослідження VDF ASIC, очолювані Filecoin і Ethereum Foundation.

Mempool управління

Очікується, що одна обговорювана зміна в управлінні Mempool збільшить пропускну спроможність в 2-3 рази. Це спричинить включення транзакцій до блоку на основі того, чи може бути сплачений його збір, без урахування наслідків. Недійсні транзакції будуть включені і оброблені як nops, як вже було зроблено в Tezos.

Правила внесення поправок

Вдосконалення процесу внесення поправок

Ще одна важлива особливість Tezos полягає в тому, що правила внесення поправок можуть бути змінені самостійно. Це означає, що люди можуть голосувати з метою зміни способу проведення голосування. Це важливо, тому що іноді системи голосування можуть бути обмануті, і може знадобитися зміна самого механізму управління.
Прикладами тем, які вивчаються в цій області, є подовжені періоди подачі заявок, збори за внесення пропозицій, зміни кворумних квот і перенесення підрахунку голосів з початку періоду голосування на його кінець.
У цьому пості розповідається про декілька способів поліпшення процесу внесення поправок в майбутньому.

Конституціоналізм

Під конституціоналізмом розуміється дотримання ряду правил, що стосуються оновлення протоколів. Цей набір створить додаткові заходи безпеки для блокчейну Tezos в процесі оновлення протоколу. Одним з таких правил може бути те, що певні файли (наприклад, відповідальні за покоління нових токенів) підвищуються до привілейованого статусу. Ці файли потім зажадають зміни вищого порогу голосування або більш тривалого періоду голосування.
Однією з обговорюваних тем став рефакторинг коду, так що кожне створення або знищення токена Tezos має відбуватися через один модуль OCaml - правило, яке може бути застосовано через систему типів. Цей модуль буде потім програмно обмежувати щорічний випуск tez. Поправки до протоколу, які змінюють модуль, матимуть вищий поріг голосування, ніж поправки, які цього не роблять.
Іншим методом забезпечення дотримання конституціоналізму може бути включення системи доведення (наприклад, Coq) до протоколу Tezos. Система доведення працює з використанням набору фільтрів. Кожен фільтр гарантує, що певні файли не змінені або видалені. Було виявлено, що оновлення протоколу, яке проходить всі фільтри, не порушує жодного з правил, зазначених в конституції.

Футархія (Futarchy)

Футархія - це концепція управління, вперше запропонована Робіном Хансеном, який впровадив поняття «голосування за цінностями і ставок на переконання».
Як обговорювалося в більш детальному матеріалі, присвяченому футархіі в Tezos, футархію найкраще прийняти в якості механізму фільтрації пропозицій, а остаточне ухвалення рішень залишити за механізмом голосування.
Наприклад, припустимо, що є пропозиція збільшити розмір блоку блокчейна Tezos до 1 МБ. Припустимо також, що цю пропозицію було узгоджено більшістю стейкхолдерів. Ринок проголосує за те, чи буде ця пропозиція вигідною для блокчейна Tezos. На цьому ринку ставок буде лише 2 можливих результати: відповідь «Так» або «Ні» на запитання про те, чи буде збільшення розміру блоку вигідним для Tezos. Результат буде відображено в ціні токена. Збільшення ціни Tez означатиме загальне «Так», в той час як зниження ціни Tez означатиме «Ні».
Маркетмейкінг в цих контрактах буде субсидуватися шляхом випуску токенів маркет-мейкерам. Це сприятиме виявленню цін і ліквідності. У тісно пов'язаному футархічному механізмі поправку, найбільш ймовірну за ринковою ціною, буде прийнято автоматично.
Матеріали розроблені TQ Tezos перекладені українською мовою Tezos Ukraine