Links

Основи Tezos

Загальні часті запитання (FAQ)

Що таке Tezos?

Tezos - це криптовалюта на основі блокчейна, а також платформа смарт-контрактів, спрямована на створення (розробку) децентралізованих додатків (dApps).

Що таке XTZ?

XTZ, tez, або ꜩ (\ua729, "Латинська маленька буква tz") - нативна валюта Tezos. XTZ - це програмовані гроші, створені смарт-контрактом на блокчейні Tezos.

Що робить Tezos унікальним?

 1. 1.
  Самозміна і можливість вдосконалення
  Tezos може оновлюватися (вдосконалюватися) шляхом внесення змін до протоколу без хардфорку. Це робиться з метою прискорення інновацій, зниження ймовірності спірних сплітів і координації стейкхолдерів в рамках однієї мережі протягом тривалого періоду часу.
  Для розробників, які працюють на Tezos, можливість оновлення забезпечує надійну гарантію роботи протоколів без збоїв в майбутньому. Tezos було побудовано, щоб витримати випробування часом.
  Детальніше про механізм внесення змін див. пост.
 2. 2.
  Доказ володіння (Proof-of-Stake)
  Бейкінг для Tezos - те саме що й майнінг для Bitcoin. У Tezos учасники (тобто «ноди») надають обчислювальні ресурси, необхідні для обслуговування мережі. Доказ володіння (Proof-of-Stake, PoS) - це механізм, за допомогою якого учасники Tezos досягають консенсусу за станом блокчейна. Для порівняння, механізм консенсусу Bitcoin заснований на Proof-of-Work (доказі виконання роботи, тобто майнінгу).
  Механізм Tezos, заснований на Proof-of-Stake, відомий також як бейкінг і пропонує опціональне делегування, дозволяючи будь-кому зі стейкхолдерів брати участь в консенсусі, не відмовляючись при цьому від зберігання своїх токенів. Підхід Tezos до консенсусу був описаний як Liquid Proof of Stake.
  Proof-of-Stake покращує масштабованість і узгодження стимулів-заохочень. Він також сприяє збільшенню вартості атаки 51% і дозволяє уникнути нераціональних Proof-of-Work.
  Проект Tezos був запущений в червні 2018 року як одна з перших великих мереж Proof-of-Stake. Станом на 19 січня 2019 року в Tezos налічується близько 440 бейкерів і більше 200 сервісів публічного делегування.
 3. 3.
  Безпека смарт-контрактів і Формальна Верифікація
  Жодна система не може гарантувати всеосяжної та безумовної безпеки. Проте, Tezos і його мова смарт-контрактів Michelson були розроблені з урахуванням вимог безпеки та формальної верифікації.
  Формальна верифікація дозволяє розробникам математично довести правильність роботи коду, відповідно до його формальної специфікації і властивостей. Даний вид верифікації підходить для роботи з фінансовими смарт-контрактами, що представляють значну реальну цінність (наприклад, токенізовані активи, позики і т. д.), і вимагають гарантій того, що кошти не будуть втрачені або заморожені через помилки в коді.

Чому формальне управління?

Децентралізовані мережі блокчейнів (і більшість відкритих ПЗ) стикаються з проблемами стійкості, можливості удосконалення та узгодження стимулів:
 • Найчастіше, відкриті проекти підтримуються кількома волонтерами за невелику або нульову винагороду, що в свою чергу призводить до уповільнення прогресу і навіть стагнації. У деяких випадках постачальники інфраструктури і суспільних благ змушені вдаватися до пошуку пожертвувань (донатів), корпоративного спонсорства або венчурного фінансування. Все це може призвести до виникнення стимулів, які не відповідають загальній мережі.
 • Технічні дорожні карти (або їх відсутність) визначаються невеликою групою, яка може мати або не мати інтереси, пов'язані з більшою мережею.
 • Зазвичай оновлення потребують, щоб кожен оператор ноди завантажив і запустив нове ПЗ (хардфорк), що в свою чергу вимагає масової координації в соцмережах і інших каналах для повідомлення користувачів про нові зміни. Через високу вартість координації, оновлення часто об'єднуються і просуваються набагато рідше.
 • У майнерів (або валідаторів) мережі можуть бути стимули, які не відповідають загальній мережі.
Те, як (або якщо) мережа вирішує ці проблеми, визначає розвиток мережі і впливає на всі проекти, що знаходяться в стані розробки.
Tezos було розроблено для вирішення цих проблем за допомогою механізму вбудованого управління (управління всередині блокчейна) і алгоритму консенсусу, заснованого на Proof-of-Stake:
 • Власники токенів можуть брати участь в процесі внесення змін, щоб затвердити або відхилити оновлення (апгрейд), шляхом обрання Бейкера
 • Tezos ноди автоматично переключаться на останню версію протоколу без необхідності комунікації поза мережею
 • Liquid proof-of-stake в Tezos було розроблено з метою узгодження стимулів учасників мережі, завдяки чому кожен власник токена може уникнути ослаблення інфляцією.

Які користувацькі сценарії сумісні із Tezos?

Платформи смарт-контрактів, повні за Тюрингом, такі як Tezos або Ethereum, дозволяють виконувати довільний код за принципом мінімальної довіри. Тим не менш, деякі додатки можуть бути сумісними з Tezos на основі формального управління і зосереджені на безпеці смарт-контрактів. Нижче - деякі приклади:
 1. 1.
  Цифрові активи
  Такі активи, як цифрові гроші, токенізована нерухомість, стейблкоїн, цифрові предмети колекціонування і т. д., особливо добре підходять для роботи в Tezos.
  Ймовірно, в блокчейнах, що не використовують механізми формального управління, широко застосовувані проекти активів, отримають значну м'яку силу в управлінні протоколами. Активи теоретично існують на обох форках в спірному, стійкому спліті, проте емітент швидше за все буде реалізовувати актив тільки з однієї виделки. Уникнення спірних виделок може зберегти цінність і координацію в межах однієї мережі, роблячи Tezos привабливою платформою для випуску цифрових активів.
  Не зважаючи на те, що жодна система не може бути безумовно безпечною, Michelson, мова смарт-контрактів Tezos, була розроблена з урахуванням вимог безпеки та формальної верифікації. Це особливо актуально для смарт-контрактів, що представляють цінні активи, враховуючи що характер помилок смарт-контрактів не допускає відхилень.
 2. 2.
  Фінансові контракти з мінімальною довірою
  Такі фінансові контракти, як децентралізовані біржі, свопи, кредити і т. д., вимагають високого рівня точності. Цінність децентралізованих блокчейн-мереж обумовлена ​​відсутністю довіреної третьої сторони, что робить втрату коштів через помилки в коді особливо неприпустимою. Експлойти смарт-контрактів у великих масштабах можуть становити загрозу для управління блокчейном:
  • Скандально відомий злом The DAO на суму $150 млн. стався через помилку, відомої як рекурсивний виклик, в результаті чого спільнота Ethereum розділилася на Ethereum і Ethereum Classic.
  • Помилка в Multi-Sig гаманці Parity призвела до заморожування 500 000 ETH (на той час $150 млн.), що в свою чергу спровокувало розгортання спору навколо EIP-999. Перелік проблем, з якими стикнулися Ethereum внаслідок втрати або зависання коштів, можна знайти тут.
   Michelson, мова cмарт-контрактів Tezos, забезпечує формальну верифікацію - метод, який, при грамотному застосуванні, математично доводить правильність коду, підвищуючи безпеку найбільш важливих і вагомих з фінансової точки зору смарт-контрактів і зменшуючи ймовірність виникнення помилок. Методи формальної верифікації широко використовуються в критично важливих програмних інфраструктурах, таких як повітряні судна, ядерні реактори і автомобільна техніка.
   Tezos прагне перенести ці високі стандарти на цінні смарт-контракти та децентралізовані додатки.
Меріали розроблені TQ Tezos перекладені українською мовою Tezos Ukraine