Основи Tezos
Загальні часті запитання (FAQ)

Tezos - це криптовалюта на основі блокчейна, а також платформа смарт-контрактів, спрямована на створення (розробку) децентралізованих додатків (dApps).

XTZ, tez, або ꜩ (\ua729, "Латинська маленька буква tz") - нативна валюта Tezos. XTZ - це програмовані гроші, створені смарт-контрактом на блокчейні Tezos.

 1. 1.
  Самозміна і можливість вдосконалення
  Tezos може оновлюватися (вдосконалюватися) шляхом внесення змін до протоколу без хардфорку. Це робиться з метою прискорення інновацій, зниження ймовірності спірних сплітів і координації стейкхолдерів в рамках однієї мережі протягом тривалого періоду часу.
  Для розробників, які працюють на Tezos, можливість оновлення забезпечує надійну гарантію роботи протоколів без збоїв в майбутньому. Tezos було побудовано, щоб витримати випробування часом.
  Детальніше про механізм внесення змін див. пост.
 2. 2.
  Доказ володіння (Proof-of-Stake)
  Бейкінг для Tezos - те саме що й майнінг для Bitcoin. У Tezos учасники (тобто «ноди») надають обчислювальні ресурси, необхідні для обслуговування мережі. Доказ володіння (Proof-of-Stake, PoS) - це механізм, за допомогою якого учасники Tezos досягають консенсусу за станом блокчейна. Для порівняння, механізм консенсусу Bitcoin заснований на Proof-of-Work (доказі виконання роботи, тобто майнінгу).
  Механізм Tezos, заснований на Proof-of-Stake, відомий також як бейкінг і пропонує опціональне делегування, дозволяючи будь-кому зі стейкхолдерів брати участь в консенсусі, не відмовляючись при цьому від зберігання своїх токенів. Підхід Tezos до консенсусу був описаний як Liquid Proof of Stake.
  Proof-of-Stake покращує масштабованість і узгодження стимулів-заохочень. Він також сприяє збільшенню вартості атаки 51% і дозволяє уникнути нераціональних Proof-of-Work.
  Проект Tezos був запущений в червні 2018 року як одна з перших великих мереж Proof-of-Stake. Станом на 19 січня 2019 року в Tezos налічується близько 440 бейкерів і більше 200 сервісів публічного делегування.
 3. 3.
  Безпека смарт-контрактів і Формальна Верифікація
  Жодна система не може гарантувати всеосяжної та безумовної безпеки. Проте, Tezos і його мова смарт-контрактів Michelson були розроблені з урахуванням вимог безпеки та формальної верифікації.
  Формальна верифікація дозволяє розробникам математично довести правильність роботи коду, відповідно до його формальної специфікації і властивостей. Даний вид верифікації підходить для роботи з фінансовими смарт-контрактами, що представляють значну реальну цінність (наприклад, токенізовані активи, позики і т. д.), і вимагають гарантій того, що кошти не будуть втрачені або заморожені через помилки в коді.

Децентралізовані мережі блокчейнів (і більшість відкритих ПЗ) стикаються з проблемами стійкості, можливості удосконалення та узгодження стимулів:
 • Найчастіше, відкриті проекти підтримуються кількома волонтерами за невелику або нульову винагороду, що в свою чергу призводить до уповільнення прогресу і навіть стагнації. У деяких випадках постачальники інфраструктури і суспільних благ змушені вдаватися до пошуку пожертвувань (донатів), корпоративного спонсорства або венчурного фінансування. Все це може призвести до виникнення стимулів, які не відповідають загальній мережі.
 • Технічні дорожні карти (або їх відсутність) визначаються невеликою групою, яка може мати або не мати інтереси, пов'язані з більшою мережею.
 • Зазвичай оновлення потребують, щоб кожен оператор ноди завантажив і запустив нове ПЗ (хардфорк), що в свою чергу вимагає масової координації в соцмережах і інших каналах для повідомлення користувачів про нові зміни. Через високу вартість координації, оновлення часто об'єднуються і просуваються набагато рідше.
 • У майнерів (або валідаторів) мережі можуть бути стимули, які не відповідають загальній мережі.
Те, як (або якщо) мережа вирішує ці проблеми, визначає розвиток мережі і впливає на всі проекти, що знаходяться в стані розробки.
Tezos було розроблено для вирішення цих проблем за допомогою механізму вбудованого управління (управління всередині блокчейна) і алгоритму консенсусу, заснованого на Proof-of-Stake:
 • Власники токенів можуть брати участь в процесі внесення змін, щоб затвердити або відхилити оновлення (апгрейд), шляхом обрання Бейкера
 • Tezos ноди автоматично переключаться на останню версію протоколу без необхідності комунікації поза мережею
 • Liquid proof-of-stake в Tezos було розроблено з метою узгодження стимулів учасників мережі, завдяки чому кожен власник токена може уникнути ослаблення інфляцією.

Платформи смарт-контрактів, повні за Тюрингом, такі як Tezos або Ethereum, дозволяють виконувати довільний код за принципом мінімальної довіри. Тим не менш, деякі додатки можуть бути сумісними з Tezos на основі формального управління і зосереджені на безпеці смарт-контрактів. Нижче - деякі приклади:
 1. 1.
  Цифрові активи
  Такі активи, як цифрові гроші, токенізована нерухомість, стейблкоїн, цифрові предмети колекціонування і т. д., особливо добре підходять для роботи в Tezos.
  Ймовірно, в блокчейнах, що не використовують механізми формального управління, широко застосовувані проекти активів, отримають значну м'яку силу в управлінні протоколами. Активи теоретично існують на обох форках в спірному, стійкому спліті, проте емітент швидше за все буде реалізовувати актив тільки з однієї виделки. Уникнення спірних виделок може зберегти цінність і координацію в межах однієї мережі, роблячи Tezos привабливою платформою для випуску цифрових активів.
  Не зважаючи на те, що жодна система не може бути безумовно безпечною, Michelson, мова смарт-контрактів Tezos, була розроблена з урахуванням вимог безпеки та формальної верифікації. Це особливо актуально для смарт-контрактів, що представляють цінні активи, враховуючи що характер помилок смарт-контрактів не допускає відхилень.
 2. 2.
  Фінансові контракти з мінімальною довірою
  Такі фінансові контракти, як децентралізовані біржі, свопи, кредити і т. д., вимагають високого рівня точності. Цінність децентралізованих блокчейн-мереж обумовлена ​​відсутністю довіреної третьої сторони, что робить втрату коштів через помилки в коді особливо неприпустимою. Експлойти смарт-контрактів у великих масштабах можуть становити загрозу для управління блокчейном:
  • Скандально відомий злом The DAO на суму $150 млн. стався через помилку, відомої як рекурсивний виклик, в результаті чого спільнота Ethereum розділилася на Ethereum і Ethereum Classic.
  • Помилка в Multi-Sig гаманці Parity призвела до заморожування 500 000 ETH (на той час $150 млн.), що в свою чергу спровокувало розгортання спору навколо EIP-999. Перелік проблем, з якими стикнулися Ethereum внаслідок втрати або зависання коштів, можна знайти тут.
   Michelson, мова cмарт-контрактів Tezos, забезпечує формальну верифікацію - метод, який, при грамотному застосуванні, математично доводить правильність коду, підвищуючи безпеку найбільш важливих і вагомих з фінансової точки зору смарт-контрактів і зменшуючи ймовірність виникнення помилок. Методи формальної верифікації широко використовуються в критично важливих програмних інфраструктурах, таких як повітряні судна, ядерні реактори і автомобільна техніка.
   Tezos прагне перенести ці високі стандарти на цінні смарт-контракти та децентралізовані додатки.
Меріали розроблені TQ Tezos перекладені українською мовою Tezos Ukraine
Copy link
On this page
Що таке Tezos?
Що таке XTZ?
Що робить Tezos унікальним?
Чому формальне управління?
Які користувацькі сценарії сумісні із Tezos?